Мисля в блога ми да има рубрика - банска кухня. И то автентичната банска кухня!
Днес ще Ви дам рецептата за
Банската капама. Тя може да се приготви във всички географски ширини, стига да имате вдъхновение и един широк глинен съд с капак
.
Известна е отдавна и е доста популярна, но аз ще Ви покажа моя начин. Не може да посетите Банско и да не я опитате. Това е като да отидеш в Рим и да не видиш папата....
Преди няколко години бях в Трявна, във връзка с откриването на един от новите хотели. Зададох въпрос на персонала: "Кой е Вашия специалитет, за да го включим в менюто?"
Оказа се, че такъв няма. Останах озадачена. Как това китно планинско градче, съхранило дърворезбарската школа от толкова години, традиции и обичаи, да си няма характерна гозба?
Е, ние в Банско си имаме характерни ястия. Климатът е суров, планински и ястията са богати на месо, изискващи и пиенето на много червено вино. Това е просто задължително!
Като си помисля, това е толкова "мързеливо" ястие, а нахранва цяла една компания...
Отнема време само да подредиш продуктите в глинената тенджера/гювеч/ и сте готови!
Технологията също е важна. Преди години я правех в тенджера под налягане. Ставаше, но нещо липсваше. Явно е било кощунство с рецептата и погазване на традицията.
И така, ако нямате глинен съд, не се опитвайте.
А за тези които имат, да четат внимателно!
Необходими продукти:
1. Кисело зеле- една средно голяма зелка, нарязана на едро.
2. Месо - тука вариантите са много. Сложете такова месо, каквото предпочитате - пилешко, телешко, свинско, заешко. Варианта от няколко вида е най-добър.
3. Прясна луканка - замества традиционната банска кървавица и "дробев" суджук/пресен суджук от прасето, в който преобладава черния дроб/.
4. Ориз - една или две чаени чаши /според предпочитанията/, задължително запържен с мазнина /аз предпочитам олио/.
5. Подправки - черен пипер на зърна, бахар на зърна, дафинов лист и кимион /от този, който расте само в планината и е различен от този в магазините/.
6. Бекон - опция. Замества сланината, която се слага на дъното с кожата нагоре.
7. Сушени сини сливи без костилките - опция. Ние ги предпочитаме.
Не е необходимо добавянето на мазнина. Месото, особено свинската плешка има достатъчно .
Дали предупредих, че това не е ястие за хора, които броят калории и следят холестерола? Но дори и да е така, човек трябва да опита от всичко в живота си.
Начин на приготовление:
Нарязвате зелето и започвате подреждането в съда. Най - отдолу се слагат парчетата бекон, върху него зеле, ориз, месо, подправките и така до горе. Най - отгоре може да се сложи едно цяло зелево листо, за да се задуши ястието по - добре и да не изгори, ако фурната Ви е по-силна.
В никакъв случай не запечатвайте капака с тесто. Ще се чудите после как да го отлепите и ще го повредите като мене. Не е необходимо и алуминиево фолио. Хората не случайно са направили дупка на капака. Сигурно има някакво предназначение!? Аз слагам няколко цели зелеви листа.
Така подредената капама се слага във фурната за 4-5 часа на около 100 градуса. Аз я слагам късно вечер, обикновено в петък и когато в събота се събудим и целия дом ухае на вкусно ястие, значи е готова...
Готовото ястие се изсипва в тава, за да имате възможност при сервиране да сложите от различните видове месо и зелето с ориза. В противен случай ще наподобявате лисицата от баснята за лисицата и щъркела. Спомняте ли си я от детските години?
Ето Ви идея - опитайте и Вие!
Както и да я подредите, няма да сбъркате. Действайте смело и се върнете отново при мене за още рецепти от Банско!
А това е последната ми капама за 2012 година.
Сервира се в битови чинии, за автентичност, но аз нямам такива. Доста са тежки.
Не съм професионалист във фотографията, но мисля, че ще добиете представа. А има ли такива, които не са гледали турски сериали? Признайте си честно, но дори и да не сте, не може да не Ви е попадал случайно един израз, щракайки из каналите. А той е: " Да Ви е сладко!"- много странно ми прозвуча като го чух за първи път.
А не го ли употребяваме и ние понякога?